Hlavná stránka | O projekte | Výstavba | Zaujímavosti | Fotografie | Kde sme | Kontakt

Otvorenie rozhľadne na vrchu Bobovec

V sobotu 27. augusta 2011 slávnostne otvorili v Starej Bystrici novú Rozhľadňu na vrchu Bobovec. Rozhľadňa leží v nadmorskej výške 723 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola Obcou Stará Bystrica z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013.

 

Pre návštevníkov pripravila obec bohatý program. Počas výstupu sa mali možnosť účastníci pristaviť na štyroch súťažných stanovištiach, kde si mohli preveriť svoju zručnosť, prípadne pozornosť a pamäť. Každého účastníka výstupu k Rozhľadni čakal na vrchole malý darček – pohľadnica a turistická známka. Po mierne náročnom výstupe dobre padlo i občerstvenie a grilované klobásy. Po prestrihnutí pásky starostom obce PhDr. JUDr. Jánom Podmanickým a Ing. Arch. Stanislavom Mikovčákom spríjemňovala atmosféru dychová hudba Predmieranka. Veľký úspech zožali i sokoliari z Bojníc, ktorí s týmito dravcami predviedli niekoľko zaujímavých čísiel. Okrem toho si mohli prítomní pod Rozhľadňou na Bobovci vyskúšať lukostreľbu a jazdu na koňoch.

Hoci Bobovec nie je najvyšším vrchom Starej Bystrice, ide o výrazný strmý vrch nad centrom obce, dobre viditeľný z hlavných dopravných komunikácií, ako aj od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala, odkiaľ k rozhľadni vedie aj značkovaný žltý turistický chodník. Rozhľadňa má výšku 16 metrov, vybudovaná je z tradičných materiálov kameň a drevo podľa projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka. Autor projektu má v rozhľadni umiestnených aj niekoľko umeleckých diel na tému anjelov, a to nielen na vnútorných stenách rozhľadne, ale téma anjelov sa objavuje aj vo funkčných prvkoch okenných mreží. Nočné osvetlenie rozhľadne je zabezpečované malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou. Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike.

Projekt výstavby rozhľadne je súčasťou projektu „ROZHĽAĎME SA - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného dedičstva v regióne Kysuce a Rajcza", vďaka ktorému sa zrealizovalo aj obnovenie značenia starých turistických a cyklistických trás na slovensko-poľskom pomedzí. Vyznačili sa aj desiatky nových turistických a cyklistických trás, osadili sa viaceré informačné panely a odpočívadlá na slovenskej strane v priestore celej Bystrickej doliny, na poľskej strane v okolí obce Rajcza.

Obec Stará Bystrica vyslovuje poďakovanie obyvateľom osady U Ďuricov a Lesom SR, š.p. za ústretovosť, pomoc a pochopenie počas výstavby rozhľadne.

  Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

 


logo_pl_skeu_unia

     
        Stará Bystrica