Hlavná stránka | O projekte | Výstavba | Zaujímavosti | Fotografie | Kde sme | Kontakt

Zaujímavosti

Tento región je charakteristický jedinečnou hodnotou prírodného prostredia, čo ho robí atraktívnym pre turistov, obyvateľov i investorov. V oblasti existujú miesta, kde je veľký, ale nevyužitý potenciál pre rozvoj turistiky. Je tu množstvo neznačených lesných ciest, ktoré poznajú len miestni obyvatelia.

Obec Stará Bystrica, ktorá leží v srdci Bystrickej doliny je svojou polohou ideálnym miestom na vytvorenie uzla turistických ciest. Susedí s tromi dedinami: Klubinou, Radôstkou a Novou Bystricou. V každej z obcí sú miesta zaujímavé pre turistov zo Slovenska i z cudziny. Jedným z veľkých lákadiel je Kysucká lesná úvraťová železnica vo Vychylovke - národná kultúrna pamiatka a jedinečná svetová atrakcia. Ročne na toto miesto prúdi veľké množstvo turistov, ktorí ale prídu, vidia a odídu, pretože tu nie sú vytvorené iné atrakcie, ktoré by ich zaujali a prinútili zostať dlhšie. Preto vznikla myšlienka realizácie projektu, ktorý rozšíri existujúcu turistickú infraštruktúru a zvýši atraktivitu regiónu Kysuce – Rajcza. Spoločným záujmom partnerov je vybudovať miesto lákavé pre turistov.

Ďalším lákadlom pre turistov je Slovenský Orloj. Myšlienka výstavby Slovenského orloja sa zrodila v roku 2003 počas generálnej rekonštrukcie Rínku sv. Michala Archanjela. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh od akad. sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

V rámci projektu sa označia existujúce lesné cesty na Kysuciach, obnoví sa trasa Priehybok – Veľká Rača v Poľsku, vybuduje sa rozhľadňa na kopci Bobovec, ktorá symbolicky prepojí okolitú prírodu s centrom Starej Bystrice. Tiež sa vypracuje spoločná turistická stratégia, ktorá zmapuje a popíše možnosti rozvoja cestovného ruchu a vytýči ďalšie spoločné ciele pre rozvoj turizmu v prihraničnej oblasti.
 
rozhladme_napravo

logo_pl_skeu_unia

     
        Stará Bystrica